AMİGURUMİ NEDİR NASIL YAPILIR

Amigurumi, Japon kökenli bir kelimedir. Ami (tığ veya şiş ile yapılmış) ve nuigurumi (içi doldurulmuş oyuncak) kelimelerinden türeyen örgü örenlerin de iyi bildiği sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış halidir.

Türk hanımlarının elişi sanatlarında kullandığı sık iğne amigurumideki en önemli tekniktir.Kullanılan malzemeler ise; tığ veya örgü şişi, ip, boncuk, elyaf (doldurmak için), kuru pastel (yüz ve ellerin renklendirilmesi için) ve güvenlik kilitli amigurumi gözlerdir. Amigurumi gözleri yerine boyamayı ya da yine örgü ipiyle işleme yapmayı tercih edebilirsiniz. Amigurumi gözlerin en önemli özelliği ise takıldıkları yerden birdaha asla çıkmamaları ve %100 güvenilir olmalarıdır.Yapılmış bir amiguruminin görselliğini artırmak ve daha özel hale getirmek için renkli keçeler, örgü ya da dikiş kıyafetler, saç ve toka gibi aksesuarlar da eklenmektedir.

Tığ örgü ve sık iğne tekniği kullanılarak yapılan bu oyuncaklar son yıllarda oldukça populer oldu. Japonya dan sonra tüm dünyaya hızla yayılan Amigurumi bebek yapımını öğrenerek sizde bebeğinize kendi ellerinizle bu oyuncaklardan yapmak ister misiniz?

Her türlü iple amigurumi yapılabilir ancak ince ve tüylenme yapmayan ipler Amigurumi için daha uygundur. Kolay kopmayan ipler tercih ederseniz oyuncağınız daha uzun ömürlü olacaktır.

Tığ örgü ve sık iğne yapmayı bilmiyorsanız öncelikle bu konudaki videoları izleyip öğrenebilirsiniz. Yapacağınız şekle göre ve elinizdeki tarife göre örgünüze başlayın. İlmek arttırıp eksilterek oyuncağınızı şekillendireceksiniz.

İstediğiniz şekli ördükten sonra oyuncağınızın içini elyafla doldurun ve süslemesine geçin.

Size örnek olması için birbirinden güzel Amigurumi örnekleri derledik. Örnekler tatliorgulerim instagram sayfasından alıntıdır. Yapamayan veya hazır almak isteyenlerimiz için sipariş verebileceğiniz bir sayfadır.

Örgüden Bebek Yelek Modelleri için En Çok Beğenilen Örgü Bebek Yelek Modelleri yazımızı ziyaret edebilirsiniz

Sizler için daha önceden hazırladığımız Örgüden Atkı Bere Takımlarını da görmenizi tavsiye ederiz.

Kaynak: tatliorgulerim

admin hakkında 110 makale
Üretmeyi ve üreten insanı seven, 2çocuk annesi,boş zamanı olmayan,öğrendiklerine sürekli yenisini ekleyen, 3 üniversite mezunu, 4.üniversitesini okumakta olan sıradan olmayan bir gelinim ben :) yararlı olacağını düşündüğüm konularda yazılar yazarak sizlere destek olmaya çalışıyorum.saygı ve sevgilerimle...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*