Basit Kanaviçe (Etamin) Örnekleri

Kanaviçe (etamin) işlemeye yeni başlayanlar için basit, anlaşılması kolay ve örneklerin kareleri net bir şekilde sayılabilen modelleri sizler için biraraya getirdik. Basit kanaviçe örneklerini ilk defa kanaviçe işleyenler rahatlıkla yapabilirler.

Kanaviçe (etamin) işi geçmişten günümüze kadar gelen özellikle son dönemde oldukça rağbet gören bir nevi moda olan bir nakış türüdür. Büyüklerimizin çarşaf takımlarında, etek ucu ve yastık başlarında kanaviçe işlemelerini görüyor çeyizlerinde mutlaka yer verdiklerine şahit oluyorduk. Artık günümüzde ise yeni fikirler, yeni kumaş çeşitleri, kaliteli ve çeşitli iplerin çokluğu,seçeneklerin fazla olması nedeniyle etamin örnekleri el işini havlu takımlarında, yatak odası takımlarında, salon takımlarında,panolarda, tepsilerde, kolyelerde,telefon kılıflarında ve çeşitli takılarda görmekteyiz.

Kanaviçe kareleri sayılabilen kumaş üzerine çarpı işi tekniği ile yapılmaktadır. Kumaşın kare büyüklüğü ve dokusuna göre ince veya kalın numaralı etamin ipleri kullanılmakta. Domino, DMC, Anchor gibi farklı bitçok kanaviçe ipi markalarına rastlanmaktadır.

Kanaviçeye ilk kez başlayacak olanlar basit ve çabuk biten işlemler tercih etmelidirler. En kolay olabilecek işlemelerin başında da havlular gelir,örneğin mutfak havlusu tercih edebilir ve çabucak işlemenizi bitirebilirsiniz. Basit kanaviçe örneklerinden; küçük bir el havlusu, kitap ayracı, küçük bir pano, bebek için mama önlüğü, telefon kılıfı, kolye gibi küçük işlemeler yaparak keyifle işleyebilirsiniz. Kanaviçe işlerken kullanılan malzemeleri bulunduğunuz yerdeki tuhafiyecilerden veya internet üzerinden yapacağınız sipariş ile temin edebilirsiniz. Hatta son zamanlarda yeni başlayanlar için başlangıç kiti denilen işleme yapmak için setler satılıyor o şekilde de temin etmeniz mümkün.

Kanaviçe işlerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta motifi ortalamak; yapacağınız işlemeye başlamadan önce sağ ve sol kenar boşluklarını iyi ayarlamalı,kareler dikkatli sayılmalı.

Basit kanaviçe örneklerinde onlarca kolay motif bulunmakta. Çiçek motifi, hayvan desenleri, kelebek, koala, flamingo, kirpi, kuş, kedi, inek, traktör, ayçiçeği, araba, saksı, gül, kurabiye adam gibi yapılışı kolay daha birçok basit kanaviçe örneği bulunmaktadır. dilediğinizi seçip hemen işlemeye başlayabilirsiniz.

Kolay ve rahat sayılabilen Kanaviçe örneklerini eklemeye devam edeceğiz,keyifli işlemeler dileriz..

Gelin İşleri hakkında 60 makale
Üretmeyi ve üreten insanı seven, 2çocuk annesi,boş zamanı olmayan,öğrendiklerine sürekli yenisini ekleyen, 3 üniversite mezunu, 4.üniversitesini okumakta olan sıradan olmayan bir gelinim ben :) yararlı olacağını düşündüğüm konularda yazılar yazarak sizlere destek olmaya çalışıyorum.saygı ve sevgilerimle...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*